Faydalı Bilgiler

  Emzirmeyi  neden düşünmelisiniz?

                Kadınların bebeklerini emzirmeyi tercih etmeleri için birçok neden vardır. Emzirilen bebekler daha az kulak enfeksiyonu, pnömoni, çocukluk çağı diyabeti, solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, alerjiler ve bazı çocukluk çağı kanseri gibi hastalıklardan uzak kalacaklardır. Emzirmek annenin sağlığı için de faydalıdır. Menopoz öncesi meme kanseri, osteoporoz ve servikal kanser riski tamamen yok olmaktadır. Anne sütü için herhangi bir formül bedeli ödemek zorunda değilsiniz.

                Emzirmenin sağlığa yararları nelerdir?

                Emzirmek ishal, kulak enfeksiyonları ve pnömoni dahil enfeksiyonlardan ve hastalıklardan bebekleri korur. Emzirilen bebeklerin astım geliştirme olasılığı daha düşüktür. İlk altı ay boyunca anne sütü ile beslenen çocukların obez olma ihtimali daha azdır. Emzirmek ayrıca ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltır. Emziren annelerin meme ve over kanseri riskinde azalma vardır.

                Ülkemizdeki emzirme oranı nedir?

                Doğumdan hemen sonra dört anneden üçü  bebeklerini emzirmeye başlamaktadır. Ancak ilk altı ay içerisinde bu oran % 75? ten % 43? e düşer ve bebeklerin sadece % 13 ?ü anne sütüyle beslenmektedir.

                Neden emzirmek o kadar doğal ve kolay görünüyorken aynı zamanda zor olabiliyor?

                Bazı kadınların emzirme zorlukları olmasına rağmen, bu zor zamanlarda genellikle anne ve bebeğin birbirine alışması ve emzirmeyi öğrenmek ilk birkaç hafta ile sınırlıdır. Anne bebeği doğduktan sonra ilk birkaç hafta içinde emzirme ile yaşamaya alışmaya başlar. Bu sürede yorgun hissedip bunalabilir ve tüm gece ve gündüzünün emzirmek ile geçeceğini düşünmeye başlar. Aslında bu geçici bir süredir ve keyfini çıkarmak annenin elindedir.

                Emzirmeye hazırlanmak için ne yapabilirim?

                Aile ve Sağlık Bakanlığının düzenlediği doğum öncesi emzirme kurslarına seminerlerine katılabilirsiniz. Kurslarda genellikle sütün nasıl üretildiği, bebeklerin emzirmeye nasıl konumlandırılması ile ilgili öneriler verilmekte ve genel emzirme sorunları için tedaviler anlatılmaktadır. Ayrıca geleneksel olarak annelerimizden, daha önce doğum yapmış olan yakınlarınızdan, kitapçılarda satılan DVD ve kitaplardan faydalanabilirsiniz. İyi kitaplar günümüzde ann adaylarının korkularını yatıştırmaya ve emzirme hakkında daha bilinçli bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Doğumdan önce almanız gerekenler; Göğüs pompası, CASUALNEST EMZİRME MİNDERİ  2-3 adet emzirme sütyeni, sütyen koruyucu pedler, meme ucu kremi (Acıyan meme için), emzirme önlüğü, ..vb gibidir.

                Bebeğim geldiğinde nasıl başlarım?

                Emzirmek için rahat bir pozisyon bulun. Birçok kadın için, bir koltuk ve emzirme yastığı desteği ile ayaklarınız düz, sırtlı sandalyede dik oturarak, burada CASUALNEST EMZİRME MİNDERİ size kolaylık ve konfor getirecektir. Emzirmenin ilk günlerinde bebeğinizi kucağınıza aldığınızda herhangi bir battaniye ile bebeğinizi sarın ve siz de rahat bir gömlek ve sutyen giyinin. En yaygın emzirme pozisyonuna çapraz kızak tutma denir. Bu pozisyonda bebeğinizi sağ tarafta beslemek için, sağ eliniz ve sağ meme destekler. Başparmak ve işaret parmakları arkasında birkaç santim (meme karanlık parçası) ile bir "U" oluşturun, bebeğinizin ağzına meme ucunu yerleştirin ve parmaklarınızı birbirine sıkıştırın. CASUALNEST EMZİRME MİNDERİ  üzerinde olan bebeğiniz güvende olacak ve rahatça kolunuzu hareket ettirmenize olanak sağlayacakıtr. Bebeğinizin burnu ile sağ memeyi hizalayın ve hafifçe göğsünüze doğru çenesini getirerek, bebeğin başıni geriye doğru diğer elinizle harket ettirin. Üst dudağına parmağınızı dokundurarark bebeğinizi emmeye teşvik edin. Bebeğiniz aktif emme sonrasında emzirdiğiniz göğsünüzü saat ara ile emizrme işleminizi tekrarlayın. En uygun emzirme pozisyonunu bebeğiniz ile birlikte siz belirleyeceksiniz bunu unutmayın.

                Bebeğimin acıktığını nasıl anlarım?

                Yeni doğanlarda 24 saatte; 8-12 kez her 2-3 saatte bir emzirmek yeterli olacaktır. Anne sütünün sindirimi zaten midesi bir ceviz kadar olan bebekler için çok kolaydır. Sık sık küçük öğünler ile bunu dengelemelisiniz. Çoğu sağlık personeli, yeni doğan bebeğin en az 2 hafta sonra doğum ağırlığına geri dönemesi gerektiğini savunmaktadır. Bu kilo alınmamış ise her 3 saatte bir beslenmeye ağırlık vermelisiniz. Bebeğiniz ilk günlerde doğum kilosunun % 5-10 oranını kaybeder, 2 hafta sonra doğum ağırlığına döner. Bu arada anne-babalara bebeklerinin 4-5 saat uyumasına izin vermeleri önerilir. Bebeğinizin çok ağlaması geç açlık işaretidir. Bebeğinizin açlık belirtisi vermeden beslemeniz yararlı olur. Bu çılgınca aç bir bebeği beslemekten daha kolay bir yoldur. Açlık erken belirtileri şunlardır: bebek ağzını açar ve meme arama tarafında (köklenme refleksi denir) başını döndürür, gergin, sıkılı yumruklar ve bacakları ile "bisiklet sürme"hareketleri ile anlayabilirsiniz.

                Emzirmeye başladığımda ne kadar zaman sonra emzirmeyi bitirmeliyim?

                Çoğu yeni anne için bir emzirme seansı genellikle, beslenen bebeğin geğirmesi ile son bulmaktadır, doğru emzirme pozisyonuna harcanan zaman da dahil olmak üzere, yaklaşık 45 dakika sürecektir. Yeni doğan bebek ilk haftlarada 15-20 dakika net emmektedir. Sizin için en doğru süre bebeğiniz ile tecrübe edeceğiniz süre olacaktır. Besleme sonunda bebeğinizin geğirmesi ve uykulu hali size başka diğer emzirme seansına kadar zaman kazandırcaktır.

                Sütümün bebeğim için yeterli olup olmadığını nasıl anlarım?

                Bebeğinizin iyi beslenip beslenmediğini belirlemek için çeşitli somut yollar vardır. İlk olarak, doktorunuz ile ilk birkaç hafta içinde sık sık bebeğin ağırlığı izlemelisiniz. İlk amaç doğum kilosuna 2 hafta sonrasında ulaşmasıdır. Daha sonra günde 1 gram veya 7 gram alarak ilk 12 hafta boyunca yeterli kiloya ulaşacaktır. Üç aydan sonra kilo alması doktorunuz kontrolü ile devam edecektir.

                İkincisi, ne yediyse o çıkmalıdır mantığı ile değiştireceğiniz bez sayısıdır. Bebeğinizin ıslak bezi , onun ne kadar iyi beslenip beslenmediğini görmenize yardımcı olabilir. Bebeğiniz için değiştirdiğiniz bezi uygun sayıda görürseniz, genellikle iyi bir kilo artışına güvenebilirsiniz.

                < Yeni doğmuş bir ıslak çocuk bezi için her zamanki beklenti>

                1 günlük bebek  1 ıslak bez

                2 günlük bebek 2 ıslak bez

                3 günlük bebek  3 ıslak bez

                4 günlük bebek  4ıslak bez

                5 günlük bebek  5  ıslak bez

                6 günlük ve daha büyük bebekler için 6-8 ıslak bez uygun olacaktır.

                Bebeğinizin dışkısı ilk günlerde siyahtan açılaraka kahverengiye dönüşür, 5 gün sonunda sarı, yeşil dışkı, kahverengiye geçiş dışkısı olacaktır. İlk birkaç gün içinde katran gibidir. Altı aya yani katı gıdalara başlayana kadar dışkı sarı kalır. Bebeklerin çoğu, günde en az 3-4 kez kaka yapabilir.

                Sütünüzün yeterli olup olmadığını anlamanın üçüncü yolu emzirmeden emzirmeye göğsünüzün dolu olup olmaması ile ölçülebilir. Son olarak, unutmayın ki keyifli bir emzirmeden sonra klasik "gülümseyen uykulu bebek" gözlemliyorsanız başarıya ulaşmışsınızdır demektir. Tam, memnun bebek mükemmel bir manzaradır.

                Bebeğiniz ile ilgili her zaman doktorunuz ile bağlantıda olmanızı da öneriyoruz.

                Süt sağma ve depolama nasıl olabilir

                Sağdığınız anne sütü oda sıcaklığında 4- 8 saat dayanabilir.Süt, eğer buzdolabında veya derin dondurucuda soğutulmuş olarak kaldıysa dışarı çıkardığınızda enfazla 1 saat dayanacaktır.Anne sütü , 3-5 gün boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir. Çoğu sütün ömrü sık açılıp kapanan bir buzdolabında 72 saat dayanacaktır. Bozuk anne sütü ekşi inek sütü gibi kokar ve hemen atılmalıdır, bebeğinize sağdığınız anne sütünü vermeden önce mutlaka koklayın. Anne sütü derin dondurucuda 3-6 ay boyunca saklanabilir.

                Bebeğime bakarken kendime nasıl bakmalıyım?

                Evinizde bir bakım istasyonu kurmalısınız, rahat bir koltuk, ayağınıza destek taburesi veya puf, yanınızda bir bardak su, ve en önemlisi CASUALNEST EMZİRME MİNDERİ konforlu tasarımıyla emzirme sırasında hem annenin hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için bu benzersiz özelliklere sahiptir. Yeni anneler, bebekler, ve emzirme uzmanlarından oluşan kişiler tarafından geliştirilmiş olup, &nbsp;bebek için mümkün olan en iyi desteği sağlar, anne vücudundaki gerginliği ortadan kaldırır ve güvenli, rahat bir hemşirelik deneyimi oluşturur böylece anne ve bebek barışçıl bir şekilde emzirmeyi tamamlar.