Internette Güvenli Alış-veriş

PayU ödeme sayfaları gerekli uluslararası standartlara sahiptir.

PCI DSS li Ödeme Sayfaları

PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standards) aralarında American Express, MasterCard Worlwide, Visa, Discover Financial Services gibi üyelere sahip bir konsey (PCI SSC) tarafından kart ve kart sahibi bilgilerini korumak amacıyla belirlenmiş teknik ve operasyonel gerekliliklerdir.

SSL ile Şifrelenmiş Güvenli Ödeme Platformu

SSL (Secure Sockets Layer), alışveriş esnasında, müşteriler girmiş olduğu hassas verilerin ödemeyi tahsil edecek kuruluşun sunucularına şifrelenerek güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan bir protokoldür.  PayU, bütün ödeme sayfalarında SSL şifreleme sistemini kullanır ve müşterilerin bilgilerini korur.

Thawte

Önde gelen sertifika yetkililerinden (CA) olan Thawte, VeriSign grubunun da üyesidir. Uluslararası düzeyde tanınan Thawte, 256 bit şifreleme sertifikasyonunu kullanımını sağlar.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak istediğimiz zaman şüphesiz aklımıza ilk gelen şey bunun güvenli bir yol olup olmadığıdır. İnternet üzerinde hizmet veren online bir alışveriş mağazasında siparişlerimizi sanal sepetimize ekledikten sonra ödeme aşamasında bize birkaç alternatif sunulur. Bu alternatiflerden biri de kredi kartı ile yapılan ödemedir. Ödeme aşamasında karşımıza çıkan ve kredi kartı bilgilerimizi isteyen bir form ile ödeme işlemimizi tamamlamış oluruz. Peki bu yöntem güvenli midir?

Bir firma internet üzerinden ürün satabilmek için bir banka ile sözleşme yapar. Bu sözleşme gereği banka tarafından verilmiş bir bilgisayar yazılımını kendi web sayfalarına yüklemek zorundadırlar. Böylelikle kredi kartı bilgilerimiz, tüzel kişilikleri bankalar tarafından onaylanmış olan firmalar üzerinden bu yazılım sayesinde şifrelenmiş bir şekilde bankaya iletilmektedir. Yani bilmelisiniz ki internet üzerinden alışveriş yapacağınız firma bankalar tarafından onaylanmış bir firmadır.

Tabi e-ticaret yapan her web sitesinin de güvenli olduğu söylenemez. Sitenin güvenilir olduğunu anlamak için birkaç unsura dikkat etmelisiniz. Öncelikle alışveriş yapacağınız web sayfasının güvenlik bölümünü dikkatlice okumalısınız ve bu sitede SSL (Secure Socket Layer) kullanıp kullanılmadığına dikkat etmelisiniz. Bu sizin bilgilerinizin kimsenin eline geçmemesi açısından çok önemlidir. Eğer SSL sistemi kullanılıyor ise bu web sayfası kredi kartı ile güvenli bir şekilde alışveriş yapmaya elverişlidir. Çünkü SSL adı verilen bu sistem, siz alışverişinizi tamamlayıp, sıra ödeme kısmına geldiğinde kredi kartı bilgilerinizi aynı anda şifreli bir şekilde bankaya iletir ve orada otomatik olarak provizyon alınır veya reddolunur. Yani hiç kimse sizin kredi kartı bilgilerinizi görmeyecektir. Fakat alışveriş yaptığınız firma SSL sistemi kullanmıyorsa girdiğiniz bilgiler firmanın veritabanına kaydedilecek ve kolayca erişilebilecektir. Sanırım bunu kimse istemez. Dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de firmanın iletişim numaralarının ve açık adresinin olup olmadığıdır. E-ticaret yapan bütün firmaların adres ve telefon bilgilerini sayfalarında yayınlamaları zorunludur.

Eğer alışveriş yapacağınız web sayfasında SSL sistemi kullanıyor ama siz yine de kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulamıyorsanız mutlaka site yöneticileriyle ya da site yetkilileriyle iletişime geçip detaylı bilgi almalısınız. Bu, bilgilerinizin güvenliği için önemli bir ayrıntıdır.